מונית אוטונומית – נהגי מוניות מקצוע שהולך להיעלם בקרוב?

» עמוד הבית מונית אוטונומית – נהגי מוניות מקצוע שהולך להיעלם בקרוב?

תתארו לכם שאתם נכנסים לרכב, מגדירים את היעד אליו אתם רוצים להגיע בדומה לאפליקציות הניווט השונות ואז, נוהג הרכב בעצמו אל היעד וכל שעליכם לעשות הוא לשבת בתוכו, ליהנות מהדרך ואפילו לעשות דברים נוספים במקביל. זה אולי נשמע כמו מדע בדיוני שהופק על-ידי מיטב אנשי הקולנוע של הוליווד, אך רכב אוטונומי כבר קיים ויציאתו אל השוק קרובה יותר מתמיד.

מה זה רכב אוטונומי? רכב בו הנהיגה מתגברת על מכשולי הדרך השונים ומנווטת ללא התערבות של נהג אנושי, באמצעות מערכת מחשוב משוכללת, הנמצאת כיום בשלבי תכנון ופיתוח מתקדמים. אוטונומי פירושו עצמי, או עצמוני תלוי בהקשר כמובן.

טסלה מוטורס עם רכבים אוטונומיים פרטיים וחזון עבור התחבורה הציבורית- רובו-טקסי, גוגל עם חברות הבת השונות שלה, חברות סטארט אפ רבות, כמו לדוגמא החברה הישראלית מובילאיי, בנוסף ליצרני הרכבים השונים, הציבו לעצמם מטרה: האוטו האוטונומי אותו הם ייצרו, יהיה הטוב ביותר והמתקדם ביותר. 

Waymo-one מונית

רכב אוטונומי- מטרת העל: בטיחות ברמה גבוהה

רכב אוטונומי צפוי לצמצם את תאונות הדרכים ולמנוע לגמרי תאונות דרכים הנובעות מטעות אנוש. הטכנולוגיה לניווט ונהיגה חלקה הוכחה כאפשרית בנסיעות מבחן שונות, אך מטרת העל היא להבטיח בטיחות ברמה כה גבוהה כך שהרכב ינהג עצמאית בכל תנאי הדרך, כל ראות או מזג אוויר, בלי שום התערבות של הנהג.

ניתן לראות בבירור את הפוטנציאל הכלכלי והמהפכה הטכנולוגית הצפויה להגיע עם יציאתם של רכבים אלה לשוק העסקי וגם לשוק הפרטי לאחר מכן. אבל מה תהיה השפעתה על המוסכים לדוגמא, האם על כל מוסך להעסיק מתכנת? איך תתבצע עבודתו של מורה הנהיגה? וכמובן, האם תישאר פרנסה לנהגי האוטובוס ונהגי המוניות? או שעבודתם תוחלף בעצם, במחשב משוכלל ומתקדם?

לראשונה בעולם- מונית אוטונומית

בסוף שנת 2018 הושקה לראשונה המונית האוטונומית, באריזונה, ארצות-הברית. Waymo One של אלפבית, שהחלה דרכה כחלק מחטיבת גוגל רכב אוטונומי. החברה מספקת שירות נגיש, הכולל את הזמנת המונית באפליקציה, אשר דומה לאפליקציות מוכרות בתחום כמו "אובר" ו"ליפט". עם המונית, עדיין מגיע נהג בטיחות, דבר הצפוי כמובן להשתנות בעתיד.

השירות זמין באזור מוגבל של בערך 160 ק"מ, עדיין יקר מנסיעה במונית אך לא בהרבה ונתקל בקשיים, איתם מתמודדים ועובדים עליהם בצורה מתמדת. לדוגמא: נסיעה איטית, בעייתיות בזיהוי כוונותיהם של הולכי הרגל ועצירה גם כשאין בכוונתם לחצות את הכביש, האטה יתרה לפני השילוט ודברים נוספים שאמנם נראים כמו "אקסטרה" בטיחות, אך לא בהכרח יוצרים חווית נסיעה נעימה.
שיפור חווית הנסיעה כמובן נעשה כל הזמן ובמגמת עלייה. בנוסף, מיטב המומחים והוותיקים בתחום אשר עובדים בחברה, לצד הגב הכלכלי שלה, מבטיחים שזה רק עניין של זמן עד שיגיעו לתוצאות הרצויות.

שירותי Waymo One

מונית אוטונומית בארץ

בכל הקשור ללוחות זמנים, לרכב אוטונומי מתי יגיע לארץ בין אם לשימוש פרטי או שימוש מסחרי, אין תאריך רשמי. אך לחוקים שונים והחלטות שונות של משרד התחבורה לגבי ענף המוניות, מתווסף חשש העולה בקרב הנהגים, האם קרוב היום בו מונית אוטונומית, מונית ללא נהג תגזול את פרנסתם?

גם אם כפיילוט הייתה מגיעה היום לישראל המונית האוטונומית הראשונה, טיפולים בה ותחזוקתה יהיו יקרים מאוד, כמו גם ללא תחרות וניתנים אך ורק בחברה ממנה נרכשה. כך שכרגע, מסתמן שפרנסתם של נהגי המוניות אינה צפויה להיפגע בשנים הבאות.

אך עם זאת, מונית אוטונומית, ביום מן הימים, ככל הנראה תהיה זולה יותר מנסיעה במונית כיום, מהסיבה הפשוטה שאין צורך להעסיק נהג ולשלם לו שכר עבור עבודתו.
אותו הדבר בדיוק תקף גם לגבי אוטובוסים, גם אוטובוס אוטונומי נמצא בשלבי תכנון ופיתוח. מהפכה בכל הקשור בתחבורה הציבורית היא בהחלט דבר הנראה בעתיד ויש לקחת אותו בחשבון!

האם הנוסעים מוכנים למהפכה?

עוד דבר בו יש להשקיע מחשבה, הוא העדפת הנוסעים. האם ירגישו בטוחים מספיק לעלות על מונית אוטונומית? האם באמת ניתן לענות על כל הצרכים שלהם ללא נהג? האם יש תחליף למענה אנושי או לשיחה עם הנהג? מה יקרה אם ירצו או יצטרכו לשנות את הנסיעה במהלכה, או במקרה חירום בריאותי לדוגמא? 
רכב אוטונומי אכן מעלה שאלות ותהיות רבות, שעליהן, כמו שאומרים, רק הזמן יספק את התשובות, בבוא היום.

כל עוד אנחנו עוד לא שם

מוניות ראשון לציון מציעות לכם ליהנות מנסיעות על הקרקע.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
מאמרים חדשים

סוגי מוניות ספיישל ומה ההבדל?

סוגי מוניות ומה ההבדל אם אתם חובבי מוניות כמונו, מוניות ראשון לציון, או אם לאחרונה נסעתם במוניות שונות ותהיתם מה ההבדלים ביניהם, אז הכתבה הזו

קרא עוד »
להתלונן על נהג מונית בראשון לציון

איך להתלונן על נהג מונית?

תחנת מוניות ראשון לציון כמו כל תחנות ונהגי המוניות במדינת ישראל, כפופה לתקנות אותן קבע משרד התחבורה ומפקח עליהן. נהג במוניות ראשון לציון יודע את

קרא עוד »