היסטוריה של המוניות – איך זה התחיל בכלל?

» עמוד הבית היסטוריה של המוניות – איך זה התחיל בכלל?

נסיעה במונית היא פעולה יומיומית פשוטה! אך כמו לכל דבר, גם לה יש היסטוריה, אפילו ארוכה וחשובה! אם בדיוק תפסנו אתכם ממתינים למונית ראשון לציון ומחפשים כיצד להעביר את זמנכם עד להגעתה, נשמח להנעים את זמנכם ולספר לכם איך בעצם הכל התחיל – מהמונית הראשונה למונית של היום, כיצד נהג מונית הפך למקצוע ועובדות מעניינות נוספות שבטוח לא ידעתם!

המוניות הראשונות בעולם

עוד לפני המצאת הרכבים הממונעים , כבר היו מוניות! מדובר בכרכרות רתומות לסוסים! כלומר, בעבור תשלום,הוסעו הנוסעים בכרכרה אל מחוז חפצם. כבר במאה ה-17 ניתן לראות הצהרות מלכותיות בנוגע להגבלת כמות הכרכרות הנוסעות בערים לונדון ופריז.
לא ניתן לקבוע בוודאות מי היה נהג המונית הראשון, אך לפי ההיסטוריה, סביר להניח שהיה זה עגלון או סייס מאנגליה או צרפת. 
רק במאה ה-19, נכנסו לשימוש בערים השונות כרכרות סוסים מהירות יותר, כמו גם כמובן בטוחות יותר לנסיעה.
תחילתה של המונית המודרנית המוכרת לכולם בשנת 1891, עם המצאת המונה על-ידי ממציא גרמני בשם וילהלם בורן.
 המונית הראשונה עם אותו מונה חדשני, אותה הניעו באמצעות גז, הגיעה לעולם לאחר מכן, בשנת 1897. בשנת 1899 החלה לפעול בפריז, לאחר מכן בלונדון- בשנת 1903. בשנת 1907 הובאה המונית מצרפת לעיר הגדולה ניו-יורק בצידה האחר של הכדור, בו החלה לפעול לראשונה. 
אם כבר הזכרנו את המוניות בניו-יורק, צבעם- צהוב בולט והן ממש מסמלות את העיר עד לימים אלה. הנה עובדה מעניינת: איש העסקים הארי אלן, שייבא את המוניות מפריז הוא זה שבחר בצבע הצהוב! הסיבה? זה הצבע אותו הכי קל לזהות מרחוק! 

 

פופולריות המוניות בתחילת המאה ה-20

השימוש בטלפונים הציבוריים הראשונים בתקופה זו, הפך את הזמנת המונית מראש לשירות נוסף אשר הגדיל את השימוש במוניות. אך החידוש המשמעותי ביותר לאחר המצאת המונה, מגיע בסופם של שנות ה-40 של המאה ה-20 עם המצאת הרדיו הדו כיווני- מכשיר קשר. תקשורת טובה יותר בין הנהגים, הפכה את שיתופי הפעולה ביניהם לאפשריים, בנוסף להגעה אל מספר רב יותר לנוסעים הזקוקים לשירות.

הזמנת המוניות מראש הפכה קלה יותר וזמינה יותר במאה ה-21 עם אפליקציות ייעודיות מבוססות אינטרנט ושליחת מיקום הנוסע. כמו כן, גם מכשיר ה-GPS המאפשר ניווט באמצעות לווין, שלאחר מכן הוחלף באפליקציות ניווט שונות- שיפר משמעותית את איכות השירות וזמני ההגעה של המוניות אל הנוסע ואל היעד המבוקש. הגעה אל יעדים לא מוכרים וחישוב כמעט מדויק של זמן ההגעה אל היעד, הפכו למשימה קלה ופשוטה.

שירות מוניות בישראל

הידעתם? בימי השלטון הבריטי, כמו במקומות רבים בעולם נקראה המונית "טקסי" גם בישראל. האמן יוסף בס, חידש את המילה עם קום המדינה. "מונית", המילה המוכרת לכולנו, מבוססת על המילה "מונה", כמובן בעקבות המונה הפועל בה.
אמנם, המוניות בישראל החלו לפעול כבר בשנות ה-20, אך רק בשנות ה-50 נקבעו תעריפי נסיעה מחייבים. בשנת 1961 הורה שר התחבורה להציב תחנות מוניות קבועות בעיר תל-אביב ואף הגדיר את ענף המוניות כשירות חיוני לכלל הציבור. זכויות בעלי המוניות, דפוסי פעילות, חובות והסדרים שונים בכל הקשור לתחום המוניות, פורסמו רשמית לראשונה בשנת 1967.
 השינויים והעדכונים בנושאים אלה לאורך השנים, "מתגלגלים" למונית המוכרת לנו כיום.

מוניות בעיר- מונית ראשון לציון

אמנם תחנות המוניות המוסדרות הראשונות קמו בתל אביב. התחבורה הציבורית המתקדמת ביותר כבר מקום המדינה- בחיפה. אך ראשון לציון, העיר הרביעית בגודלה במדינת ישראל, לא נשארת מאחור! כל מונית ראשון לציון סטנדרטית עומדת בתקנות ובתעריפים החלים על כל הארץ כולה, עם דגשים על שירות מצוין ובטיחות הנוסע!
עם למעלה מ-20 תחנות שונות הפזורות ברחבי העיר, מונית ראשון לציון תסיע אתכם לאן שתרצו- בעיר ומחוץ לעיר, 24 שעות ביממה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
מאמרים חדשים

סוגי מוניות ספיישל ומה ההבדל?

סוגי מוניות ומה ההבדל אם אתם חובבי מוניות כמונו, מוניות ראשון לציון, או אם לאחרונה נסעתם במוניות שונות ותהיתם מה ההבדלים ביניהם, אז הכתבה הזו

קרא עוד »
להתלונן על נהג מונית בראשון לציון

איך להתלונן על נהג מונית?

תחנת מוניות ראשון לציון כמו כל תחנות ונהגי המוניות במדינת ישראל, כפופה לתקנות אותן קבע משרד התחבורה ומפקח עליהן. נהג במוניות ראשון לציון יודע את

קרא עוד »